fbpx 900 Bin Doğal Kaz! | Ankara Havadis

900 Bin Doğal Kaz!

Ülkemizin üretim zafiyetlerinin ekonomik sorunları yükselttiği, firmaların battığı, işsizliğin arttığı, hayat pahalılığının bezdirdiği kış günlerinde BaşkentGaz adlı doğalgaz dağıtım firmasının fırsatçılığı Ankaralıları doğal kaz olarak gördüğü izlenimini doğuruyor.

Parası peşin olarak ödenip satın alınan ürüne zam yapma kararı alan şirketin bu açıkgöz kararı hem şaşkınlık yaratmış hem de satılmış ürüne, Melih Gökçek döneminde yapılan özelleştirmeyle elde edilen dağıtım tekelini istismar ederek hareket etmesi tepki toplamıştı. Nitekim 17 Kasım günü, adı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için anılan Mansur Yavaş konuyu yargıya taşımıştır.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse şöyle bir örnek verebiliriz. Bakkaldan aldığınız ekmeğe, siz eve gidip sofraya oturmadan zam gelir. Bunun üzerine bakkal evinize gelir, o esnada yemediğiniz ekmeğe, ilgili zam oranını yansıtarak sizden ek para yazar. Bunu hemen almaz. Siz bir sonraki ekmeği almaya gittiğinizde ekmek parasını verdiğinizde, bir kısmını zaten önceden aldığınızı belirterek tam para ödediğiniz ekmeğin dörtte üçünü ya da yarısını size verir. Bu durum doğalgazını ön ödemeli alan abonelerin dikkat etmezlerse kolayca fark edemeyecekleri bir durum. Dağıtımcı abonelere verdiği bilgi fişinde bu durumu en altta ‘fiyat fark tutari tenzil edilmistir’ açıklamasıyla bildiriyor ki ne demek olduğu da abonelerin geneli için belirsizliğini koruyor. Yazım yanlışları dağıtımcının cihazından çıktığı gibidir. Ne yazık ki Türkçe harfleri bile doğru dürüst kullanma saygısını göstermemiş durumda.

Söz konusu bilgi fişlerinde abone bilgileri, işlem zamanı, ödenen tutar gibi bilgiler yer alıyor. Birim fiyat yok, verilen para karşılığı alınan doğalgazın ne kadar olması gerektiği abone tarafından bilinmez durumda.

Bu fişlerde, diyelim yatırılan tutar kaç lira olursa olsun 1,90 kuruş ‘Kiosk Kullanım Ücreti” alınıyor. Yani dağıtımcı sizden, siz gidip makineden doğalgaz aldığınız için 1,90 kuruş alıyor. Vezne yok, çalıştırılan personel yok ama Deli Dumrul olduğunu sanan dağıtımcı şirket için Ankara’da 900 bin doğal kaz var!

Satın aldığımız ürüne zam uygulamak yasa, hukuk filan bir yana en azından mahcubiyet hissetmeden yapılacak iş olmasa gerek. Üstüne bir de makine orada durup durduğu için aboneden zorla para almak inanılmaz.

Konunun yargıya taşınmış olması Ankara’nın 900 bin doğal kazı olmadığını göstermesi açısından sevindirici bir haber. Umarız ki ‘Kiosk Kullanım Ücreti” gibi temelsiz bu haksızlık da gereken mercilere yansıtılarak her türlü ekonomik sıkıntıya göğüsleyen halkımızın gırtlağından bir el olsun çekilir.