fbpx Kaya Doruğu Ülkesi: Beypazarı | Ankara Havadis

Son Dakika

Kaya Doruğu Ülkesi: Beypazarı

İlçemizin ilk ismi “LAGANİA” dır. M.S. 6. yüzyıla kadar kullanılan bu ismin anlamı Kaya Doruğu Ülkesi. Hakikaten ilçede eski yerleşim yerleri sanki kafasını kuma gömmüş, iki dinazor sırtına benzeyen kayalar ardına gizlenmiş bir kasabayı andırır. İpek Yolu güzergahında oluşundan dolayı birçok medeniyetten izler taşır. Osmanlı dönemi Kütahya Beylerinden Germiyanoğlu Yahya Şah’ın Veziri Dinar Hezar Bey tarafından Rumlardan alınan kasaba, zamanla Bey Hezardan Beypazarı’na evrimleşir.

Coğrafi olarak Ankara ‘nın bozkırı ile Bolu’ nun yayla havasını soluya bileceğiniz konumdadır. Halkımız başta tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlarlar. Killi topraklarda demlenip sofralara ulaşan en kaliteli (Turuncu Kral) havuç ilçemizin simgesidir. Kıymeti harbiyesi zamanla azalmış olan tiftik’ in anayurtlarındandır. Beypazarı ve civarı 1600 lü yıllarda Ankara Tiftik keçisinden elde edilen tiftiği sof ipliğine dönüştürerek ticaretini hatta ihracatını yapmıştır. İtalya, Hollanda, İngiltere ve Kırım ‘a sof ipliği ihracatı yapabilen yetiştiricilik günümüzde maalesef can çekişmektedir.

2000’li yıllar ve sonrasında kültür turizmi ile tanışan kasabada 500 ü aşkın eski konakların üzerindeki toz perdesi kaldırılıp, ziyarete gelenlerin geçmişte yolculuk yapması için seferber olunmuştur. Geleneksel yemeklerinden yaprak sarmasıyla, etli veya sebzeli güveci ile, 80 katlı çok datlı baklavası ile ve en önemli silahlarımızdan gümüş işçiliğinin ürünleri ile zamanı durdurmak sizin elinizde. Hepinizi Kaya Doruğu Ülkemize davet eder, esenlik dileriz.