fbpx Siyasi Fanatizm | Ankara Havadis

Siyasi Fanatizm

Dünyada, ülkemizde çözümün bir parçası olmak adına girilmesi gerekilen siyasetin sabıkasını kirletenleri tarih unutmaz. Özellikle ülke siyasetinde köprünün altından akan suların kirli renklerini anlat anlat bitiremeyiz. Dönen torpilleri, trakkalları, iş bitiriciliği, ihale takiplerini, hortumculuğu ve benzeri alavere dalaverelerin yaşanabildiği arenada bu filmleri çevirenlerin cesaret aldıkları merkez tanıdık. Hepimizin içinde bulunan bir tutam siyasi fanatiklik.

Tamam kendimizi bildiğimizden bu yana fanatiği ve taraftarı olduğumuz renklere tutkulu bir aşk besleriz. Evrimleşerek değişen zaman ve mekan bile bu tutkuyu değiştiremez. Fakat futbol takımı gibi desteklediğimiz siyasi partilere en çok zararı farkında olmasak da yine bizler veririz. Mensubu olduğumuz veya sempati duyduğumuz siyasi partilerin tavanlarında alınan kararların pratikte fiyasko ile sonuçlanması ve tabandaki görüşlerle örtüşmemesiyle başlayan süreçte siyasi fanatizm devreye girer. Hak aranması, hesap sorulması, özeleştiri yapılması, yukarının uyarılması gerekirken tepkisiz kalış taraftarı olduğunuz partiye yapılacak en büyük kötülüktür. Çünkü siyasi fanatizm tüm olan  bitene kayıtsız kalmamızı sağlayarak yukarıdakilerine doğru yaptıklarını sandırır.

Yukarıda saydığımız siyaset hastalıklarına yakalananları sahiplenmeden tutun, hem ideolojik hem ilkesel hatalar yapabilen siyasi parti yönetimlerini uyaracak sistem elbet karşı fikirlere sahip partilerin uyarılarına açık olmakla beraber kendi taraftarlarının özeleştirilerini de iyi değerlendirmekten geçiyor. Oluk oluk arkadan gelen genç nesil kendisine hitap ettiği görüşleri bir önceki nesile göre sık eliyor, ince dokuyor. Fikirlerin, söylemlerin teorik kısmından ziyade hayattaki pratiğinin başarısına bakmaktalar. Toplumsal olayları, siyasi gelişmeleri teknolojik imkanlarla eskisinden daha verimli takip eden siyasi parti mensuplarını ve taraftarlarını fanatizm ile birlikte tutarız hesabı yapanlar yanılacak. Özellikle öngörülen ekonomik bir travmanın sonucu siyasi görüş olarak savunduğunuz fikirlerin gerçek hayat ile ne kadar uyumlu olup, olmadığının daha fazla sorgulanacağı bir döneme yaklaşmaktayız.

Siyasi bir düşünceyi sağlıklı bir şekilde savunabilmemiz için önce çuvaldızı kendimize batırıp o düşünceye dışardan objektif bakabilmeliyiz. Ülke menfaatlerine ve vatan bütünlüğümüze karşı olduğunu düşündüğümüz kararlara, sahibi kendi mensubu olduğumuz siyasi parti dahi olsa tepki verebilmeliyiz. İçimizdeki trafik canavarı Siyasi Fanatizmi bastırdıkça, farklı siyasi görüşlere sahip insanların gerçek gündemde buluşup doğru çözümlerin bir parçası olabileceğine yürekten inanıyorum.

Siyasi Fanatizm tehlikesini yıllar önce farkına varıp, kuruluşunda imzası olan partinin yıllar sonra da benim partim olarak kalacağını bilemem öngörüsüne sahip atamız Mustafa Kemal Atatürk’ ü bir 10 Kasım öncesi saygı ile anıyorum.