fbpx Yardımcı Olmadan İlkyardımcı Olalım | Ankara Havadis

Son Dakika

Yardımcı Olmadan İlkyardımcı Olalım

Her şey işletmemize tebliğ edilen, tehlike seviyesine göre en az 1 İlkyardımcı bulundurmamız gerektiğini bildiren yönetmeliği okumam ile başladı. Yalan yok ilk önce angarya görüp kestirmeden sınavsız, kurssuz atlatıla bilirliğini araştırdık. Beyhude çabaladığımızı anladıktan sonra belki de hayatımın en anlamlı kursuna yazıldım.

İnsanoğlunun en temel hakkı olan yaşamın tehlikeye girdiği anlarda, saniyelerle yarışarak doğru hamleler yapmanın kursu imiş. Hepi topu 2 hafta sonu 8’er saatten toplamda 16 saat içinde İlkyardımcı olmak için gereken eğitimi almıştık. Almıştık da bendeki farkındalık işletmemizi cezadan kurtaracak bir belgeden öteydi. Öncelikle aileniz ve yakın çevrenizdekilerin karşılaşabileceği hayati tehlikelere karşın panik anlarında yapmanız gerekenleri öğrenmiş olmanız ve fark yaratacağınızı bilmeniz sizin adınıza küçük fakat insanlık adına çok büyük bir adım imiş.

İlkyardım kursunu bitirmek üzere iken bizlere izletilen bir videoyu unutamıyorum. Bir kamu kuruluşunun başkan odasında yapılmakta olan toplantı esnasında, kalp krizi geçiren bir vatandaşa yapılmak istenen ilkyardımın nasıl aldığı sonyardımı olduğunu izlemiştik. Etrafımda tanık olduğum trafik kazalarında, kazazedelerin hiçbir hayati tehlikesi olmaksızın karga tulumba araçlara atılıp sonu hayat boyu felç ile sonuçlanabilecek bilinçsiz yapılan yardımlar izledim. Yılan sokmalarında akla gelen (Kadir İnanır’ın yılanın soktuğu yerden zehiri emerek tükürdüğü) sahnenin gerçekte hele hele ağzınızda çürük bir dişe sahipseniz ne kadar tehlikeli olabileceğini öğrendim. Kısaca nefes yolunu açık tutan en ideal pozisyondan tutun da, soluk borusuna kaçan yabancı cisimlerin yaratacağı tehlikeli anlarda nasıl davranmanız gerekenlere kadar neler neler öğreniyor insan.

Genelleme yaparsak yardımsever bir halkız yalnız özellikle ilkyardım gerektiren anlarda yeterli bilgiye sahip değilsek müdahaleden kaçınarak müdahale edebileceklere bir an önce haber vermekle yetinelim. 112 Acil örneğinde ki detay bile hayatidir.” Yüz On İki” olarak değil “Bir Bir İki” şeklinde kodlayarak öğrenilmesi yanlış tuşlamanın önüne geçilmesi adına hayatidir. Okunuşa göre yanlış tuşlamalara örnek 100102 veya 10012 vs.

Bir hayatı bilinçsizce kurtarayım derken ömür boyu vicdan azabı çekmek istemeyenler yardımcı olmadan İlkyardımcı olsunlar isterim. Kalın sağlıcakla…