fbpx Yaşasın Oğlaklarımız! | Ankara Havadis

Son Dakika

Yaşasın Oğlaklarımız!

Öncelikle tüm halkımızın Kurban Bayramını esenlik ve huzur içinde geçirmesini dilerim.

Hayvanlar aleminin en önemli sorunlarından biri Milli Aşılama Politikamızın malesef yeterli uygulanamamasıdır. Beşeri hayatta bir bebek dünyaya gelir gelmez aşılarla tanışır. Gerek hastaneler, gerekse sağlık ocaklarının verdikleri hizmetlerle geleceklerimiz, çocuklarımızı koruma altına alıyoruz. Peki ya oğlaklarımız, kuzularımız, buzağılarımız, körpe kedilerimiz, köpekleriniz vs. ne alemde diye sorarsanız; vaziyet biraz vahim!

Ülkemizde bu hayvancıklardan sorumlu kişilerin canı istemedikçe körpelerin hayatta kalmasını sağlayacak elzem aşıları düzenli uygulatamıyoruz. Sonuç Metin Akpınar- Zeki Alasya repliği gibi " kimini eşek tepmekte, kimisi kızamıktan gitmekte" 

Veteriner Hekimlik yaptığım ilk yıllarımda aşısızlıktan ölen kuzuları, oğlakları, buzağıları tüm ülke geneline yaydığımda tablo  korkunçtu. Bu yara halen kanamakta. İlgili kurumların iyi niyetli pansumanları yeterli değil. Hem insan sağlığını hem de hayvancıklarımızın sağlığını ilgilendiren Milli Aşılama Politikamızı belirleyip, zorunlu uygulatmalıyız. Çünkü hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar dâhil, bu alemin içindeki ölümcül hastalıklarla mücadele ancak koruyucu hekimlik yani düzenli aşılama ile minimize edilebilir.

Başta insan sağlığını, hayvan sağlığını ve ülke ekonomisini ilgilendiren bu sorunu çözebilecek birikimimiz fazlasıyla mevcuttur. Bu birikimimizi pratiğe dökmemizi bekleyen kuzularımız, oğlaklarımız YAŞASIN.