fbpxBir Teşekkür Üzerine | Ankara Havadis

Son Dakika

Bir Teşekkür Üzerine

Profile picture for user Meliha Ünlü

Teşekkür etmek, hem annemizden hem okuldan öğrendiğimiz ilk güzel kavramlardan biridir. Ne yazık ki son zamanlarda ne birbirimize teşekkürü borç biliyor ne de teşekkür beklentisi içinde oluyoruz. Oysa “teşekkür” insanın benliğini olumlu etkileyen çok güçlü bir kavramdır.

Bir çocuğa bile teşekkür edince gözlerinin ışıdığını, yüzünde mutluluk esintisinin gezindiğini görürüm. Bizim dönemimizde öğretmenlerimiz de teşekkür ederdi. Öğrettikleri şarkılarda bize güzel haberler getiren postacıya teşekkür ederdik : “Çok teşekkür ederim Postacı sana / Pek sevinçli haberler Getirdin bana...” Böylece bu kavramın erdemini keşfederdik. Hele nenelerimizin teşekkürü, daha güzel dileklerle bezenirdi: “Ellerin dert görmesin oğul/ Her murada eresin/ Tuttuğun altın olsun vb.”

Son yıllarda kültürümüzün birçok güzelliğini unuttuğumuz gibi teşekkürü de unuttuk. Neredeyse teşekkür etmeyi gururumuza yediremez hâle geleceğiz. Oysa teşekkür kapalı kapıları açar. Uzmanlara göre teşekkür; aşk yaşamında, evlilikte, iş yaşamında ve günlük yaşamımızda çok olumlu sonuçlar doğurur. Hem mutluluğu artırır hem başarıyı...

North Calorina Üniversitesinden Dr. Sara ALGOE: “Uzun ve sağlıklı bir yaşam için iyi ilişkiler, iyi ilişkiler içinse teşekkürün gücünü hayatımızda kullanmamız gerek.”diyor.

Bir şarkı sözü der ya:

“Teşekkür ederim böyle baktığın için
Teşekkürler aklımda kaldığın için
Karanlıktan korkmuyorum eskisi gibi
Senin yanın en aydınlık beyaz benim için”

Evet “teşekkür”, sözleri küçük, sonucu büyük güzel bir eylemdir: Çatık kaşı indirir, asık yüzü güldürür... “Sıfır maliyetle dünyanın en kârlı yatırımıdır teşekkür etmek” deniyor. Öyleyse neden kaçınıyoruz tek bir sözcüğü söylemekten, gönüllerde gül açtırmaktan?

Teşekkürün gücünü Harvard Business School’dan Doç. Dr. Francesca Gino’nun bir sözüyle pekiştirelim: “Kararlarımızı etkileyen duyguları yaratan sihirli sözcüklerden biri de teşekkürdür.”

Kısaca bütün sevdiklerimize, dostlarımıza, iş arkadaşlarımıza, sokaktaki vatandaşa yeri gelince teşekkürü ihmal etmemeliyiz.  Bu yüzden diyoruz ki: “Değer bilen, halka hizmet eden, güven kokan; emeği berekete, kötülüğü iyiliğe dönüştüren herkese teşekkürü bir borç biliriz.”